Regína Gauglitz

Už jako malá se Regína Gauglitz ráda motala v kuchyni. Nikdy by ji však nenapadlo, že lásku k vaření a pečení přetaví v úspěšné podnikání. Ve svých 39 letech si splnila svůj velký sen. V Chrudimi provozuje výrobnu a prodejnu zdravého mlsání s příhodným názvem Královské dobroty.

Její slogan zní: Královské dobroty nejen na královský stůl. Tedy kvalitnější stravování dostupné pro všechny. „Chtěla jsem nabízet top produkty i obyčejným lidem,“ vysvětluje Regína smysl svého podnikání. Cesta k vysněnému cíli však byla dlouhá. Patnáct let pracovala v korporátní sféře. Jistota, pevné místo, dobře placená manažerská pozice, jasně dané povinnosti. Zároveň intenzivní stres, únava a blížící se stav vyhoření. Stále intenzivněji vnímala, že plní sny někoho jiného, přičemž vlastní sny zůstaly upozaděny. S příchodem druhého syna na svět zatoužila po seberealizaci.

ZAČALO TO ZDOBENÍM PERNÍČKŮ
Že je šikovná cukrářka, o tom se vědělo už dlouho. Ve svém volném čase uplatňovala svou kreativitu zdobením perníčků, které si u ní objednávali lidé z širokého okolí. Na jednom z kurzů, které pro ně pořádala, se seznámila s podobně inspirativní ženou. „Pro-budila ve mně vášeň k jídlu a vaření. Řešily jsme spolu recepty, kvásky, já jsem začala vyrábět sýry, ona pekla chleby a postupně jsme našemu okolí začaly nabízet naše produkty. Čím dál více jsem si uvědomovala, že dostat se ke kvalitním produktům je značný problém. Stále častěji jsme diskutovaly, zda si otevřít obchod s výrobnou. Ona byla silnější na slané pokrmy, já na sladké,“ vzpomíná na první myšlenky ohledně nového povolání.

PADLO ROZHODNUTÍ
Po roce zvažování pro a proti, objíždění výrobců, veletrhů, testování zboží, vybírání produktů a hledání provozovny překonala všechny nástrahy a vykročila do neznáma. Po druhé mateřské se již do korporátu nevrátila. Převzala odpovědnost sama za sebe a vrhla se do nejistoty. V centru Chrudimi otevřela zajímavý koncept na bázi prodejny se zdravou výživou propojenou s vlastní výrobnou. „Máme široký záběr, a tak si nás lidé občas pletou s cukrárnou nebo naopak se zdravou výživou. Ale máme to trošku jinak. Provozuji farmářský obchod s vlastní výrobnou. Snažíme se připravovat zajímavé pokrmy podle naší chutě a nálady. Samy si vymýšlíme recepty z kvalitních surovin. Naším krédem je poctivá kvalita a celkově vše méně sladké. U nás nenajdete palmový olej ani žádná dochucovadla či zbytečná zahušťovadla,“ nechává nás nahlédnout do tajů výroby.

ZMRZLINY I POLÉVKY
V nabídce najdeme zmrzlinu ve zdravější variantě, momentálně jsou oblíbené raw zákusky, každý den v poledne se zapráší po poctivé polévce. Na odbyt jdou sendviče, ale zájem je i o svatební dorty. To vše se Regína naučila sama. „Těší mě, že zákazníci poznali, že pro ně skutečně vybíráme to nejkvalitnější. Jakmile se o tom přesvědčili, nebojí se zkoušet další a další produkty i za vyšší cenu. Navíc si nás zákazníci tak trochu formují i sami, řídím se podle instinktu a zatím myslím, že dělám správně,“ podotýká s tím, že podporuje lokální farmy a menší výrobce, sama intenzivně vyhledává nové dodavatele, aby zákazníkům mohla nabídnout top produkty. Naučila se vyrábět sýry, péct kváskový chléb, realizuje se i ve zdravých cukrářských výrobcích.

DĚLÁ VŠECHNO!
Ve své firmě funguje jako holka pro všechno. „Tady jsem sama sobě uklízečkou, opravářkou, vybalovačkou, naceňovačkou, přijímačkou zboží, nákupčím toaletních potřeb, kuchyňských věcí, prodavačkou, fakturantkou… A takhle bych mohla pokračovat ještě chvilku,“ směje se, ale již vážněji se zamýšlí: „Skutečně nejtěžší je pro začátečníka ufinancovat nutné měsíční náklady a sehnat případně další šikovné ruce na pomoc. A asi vydržet. Když si vzpomenu na první rok, to byl skutečně křest ohněm. Nyní, když přibývají zákazníci a zakázky, je mi lépe. Uvidíme, jak se s tím popasujeme do budoucna.“

NA PRÁCI MYSLÍ PRAKTICKY NEUSTÁLE
Jakmile na ni „vyskočí“ zajímavý článek se zmínkou o novém výrobku, okamžitě pátrá, zjišťuje bližší informace a hledá možnosti, jak ho zařadit do svého konceptu. Samozřejmě během těch dvou let přišly krušné chvilky a stavy zoufalství, zda podnikání udrží. Ale jak říká s rozhodností sobě vlastní, bez boje se nevzdává. „Vidím, že je to jen o vytrvalosti a času a postupně se vše bude zlepšovat.“ Její slova potvrzuje i ocenění, které získala již po necelých dvou letech od otevření provozovny. Jedna ze spokojených zákaznic ji nominovala do soutěže Český goodwill, která již pátým rokem oceňuje firmy, jichž si lidé váží pro poctivou práci. A tak letos na podzim obsadily s kolegyněmi krásné sedmé místo ze sedmdesáti zúčastněných. „Další malý velký úspěch je, že se o nás ve své knize zmiňuje trenérka Nikola Bartáková. Pomáhaly jsme jí ucelením informací ohledně stravování a i s nějakými recepty. Poprvé jsem se tak stala kmotrou a autogramiádu jsme uspořádaly přímo u nás v prodejně.“

PRÁCE OD RÁNA DO VEČERA
Dny má nabité od brzkého rána do pozdního večera. Budík zvoní v šest ráno, obstarat děti a hurá do obchodu. Úklid, plány, obsluhování zákazníků, případně výpomoc v kuchyni. „Pokud je trošku volněji, snažím se v práci vyřídit si papíry a podklady pro účetní, udělat důležité objednávky zboží, případně dohodnout další nové produkty pro náš obchod. Kolem poledne vydáváme polévky, někteří zákazníci jedí přímo v prodejně, někteří si je odnášejí s sebou. Odpoledne se vše opakuje.“ Po zavíračce následuje úklid, čištění, mytí nádobí a v šest večer míří domů, kde ji čeká druhé kolo – vaření, praní, domácí úkoly, večeře a po osmé večer, kdy uloží děti k spánku, dodělává resty na počítači. „Hned na začátku podnikání jsem si dala jasné mantinely, které nechci překročit. Můj nejzásadnější je, že se prostě musím vyspat, takže nedělám po nocích,“ radí ostatním, kteří uvažují o podobném kroku.

NEZAPOMÍNÁ ANI NA RELAXACI
Volno tráví nejraději s dětmi v přírodě. „Stále častěji nyní vyhledávám energii z přírody, pohodu a klid.“ Když to jen trochu jde, zajde si na masáž nebo přečte nějakou knížku, ačkoliv, jak podotýká, času pro sebe se nedostává. Co na tom všem považuje za nejdůležitější? Překonat vlastní stín, vlastní hranice, odvážit se postavit vnitřním strachům a pustit se do nejistoty. „Svým synům tím chci ukázat, že se nemusí bát ničeho, co je napadne. Hlavní je, aby je to bavilo a nebáli se.“ Momentálně má za sebou druhý rok existence obchodu. Svého rozhodnutí v žádném případě nelituje. Vůbec největší odměnou jí jsou spokojení zákazníci. „Když ochutnají, co vzešlo z naší výrobny, ať už sladké či slané, a přijdou, pochválí, doporučí dál, to je pro nás ta největší odměna a nabíjí to na dlouhou dobu dopředu. To nenahradí žádná jistota stálého platu,“ zamýšlí se závěrem a dodává: „Práce mě naplňuje a troufám si říct, že je mým životem. Je až neskutečné, co všechno jsem se za poslední dva roky naučila. Navíc se mi v hlavě rodí další plány, do kterých bych se chtěla pustit. Ráda bych zákazníkům nabídla více vzdělávacích kurzů, chtěla bych se zaměřit na vzdělávání mladých, možná bych i vydala kuchařku a ráda bych dále směrovala naše klienty k poctivým výrobkům. Ale kdo ví, co dalšího nám přijde do cesty,“ usmívá se spokojeně a s dojetím v hlase dodává: „Mám ten nejlepší tým, o kterém se mi mohlo jen zdát. Děvčata, která mě dokáží plnohodnotně zastoupit a já bych za ně mohla dát ruku do ohně. To je něco velmi výjimečného a já si toho moc vážím. Jsem vděčná, že máme takové vztahy na pracovišti. O to víc nás práce baví.“

Zdroj: časopis Zdraví, napsala Michaela Jendruchová.